Dinteck is a sterling name in the industry engaged in manufacturing and exporting of an assortment of process control equipments and testing instruments. Our products are highly reliable, accurate, have a low risk, low power consumption, high tensile strength, defect-free, durable and user-friendly. The wide assortment of our products comprises of the following:
₹ 21000 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | POW-6-PA |
| Brand | Libratherm |
| Temperature Range | -10 to 85 Deg C |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 415VAC |
| Frequency | 50 Hz |
| Type | Digital |
| Available Ratings | 50 - 573KW |
| Phase | Three |
₹ 4800 / Piece Get Latest Price
| Brand | Dinteck |
| Current Rating | 40-200A |
| Mounting Type | wall mounted |
| Power Rating | 50 - 573KW |
| Controlling Input | single phase |
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Material | ABS |
| Usage/Application | Monitoring Temperature and Humidity |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Voltage | 220 V AC |
| Processor Type | Micro Processor Based |
Keshav Trehan (Manager)
Dinteck
1st Floor, House No 21, Main Market, Moti Nagar
New Delhi - 110015, Delhi, India