Manufacturer of a wide range of products which include programmable logic controllers, st6853 temperature controller, st6403 temperature controller, fu48 pid controller, st6871 temperature controller and digital sequence timer.
₹ 14700 / Piece Get Latest Price
| Brand | Dinteck |
| Power | 110-240V |
| Current | 1-5A |
| Phase | Single |
| Display Type | Digital |
| No Of Inputs | 8 Digit |
| Color | Red, Green Digit |
₹ 3550 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | ST-6853 |
| Brand | Dinteck |
| Temperature Range | -10 to 85 Deg C |
| Voltage | 110-220V |
| Accuracy | +/-1% |
| Controller Function Type | ON-off |
| Type | Digital |
| Color | Red, Green Digit |
₹ 2100 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | ST-6403 |
| Brand | Dinteck |
| Temperature Range | -10 to 85 Deg C |
| Accuracy | +/-1% |
| Voltage | 110-220 V |
| Type | Digital |
₹ 4800 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | FU48 |
| Usage/Application | PID |
| Current | 3 KVA |
| Supply Voltage | 85-265V |
| Brand | Dinteck |
| Size/Dimension | 48x48 mm |
| Display Type | Digital |
₹ 3900 / Piece Get Latest Price
| Size | 48*48 mm |
| Temperature Range | -10 to 85 Deg C |
| Brand | Dinteck |
| Type | Digital |
| Model Name/Number | ST-6871 |
| Voltage | 110-220V |
| Accuracy | +/-1% |
| Usage/Application | Temperature Contolling |
| Control Type | On/Off |
| Controller Function Type | PID |
Get Latest Price
| Display Type | Digital |
| Voltage | 230 V AC |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Single |
| Dimension | Din Size |
| Brand | Dinteck |
| Country of Origin | Made in India |
Keshav Trehan (Manager)
Dinteck
1st Floor, House No 21, Main Market, Moti Nagar
New Delhi - 110015, Delhi, India