Prominent & Leading Manufacturer from New Delhi, we offer digital temperature indicator, thermocouple temperature sensor, ptx 100di temperature transmitter and universal temperature plc.
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Mounting Type | Panel Mount |
| Display Type | 31/2 Digits red LED Display |
| Size/Dimension | 96*96 mm,72*72 mm and 48*96 mm |
| Shape | Rectangle,Square |
| Input Voltage | 12-24V |
| Brand | Dinteck |
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Temperature Measurement |
| Brand | Dinteck |
| Mounting Type | Panel |
| Material | SS,MS,etc |
| Accuracy | +/-0.5% |
| Voltage | 12-24V |
₹ 4800 / Piece Get Latest Price
| Sensor Type | RTD |
| Accuracy | Better than +-1 % |
| Model Name/Number | PTX 100Di |
| Brand | Nippon |
| Output Type | 4-20mA dc |
| Input | (2,3wire) R.T.D. |
| Ambient Conditions | -20 to 80 Deg C |
| Maximum Load | Maximum loop resistance RL = [ (V+) - 9V ] /20mA V+= Loop Power Supply |
| Reverse Polarity | Protection Provided |
| Head Mounting | Dia (d) - 50 mm, Height(h) - 27mm |
| DIN RAIL Mounting | 75H x 22W x 92D in mm |
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Temperature Measurement |
| Type | Thermocouple Sensor |
| Brand | Dinteck |
| Material | MS, CI, etc |
| Voltage | 12-24V |
| Color | Silver |
| Temperature Range | -20 to 80 Deg C |
₹ 2100 / Piece Get Latest Price
| Brand | Universal |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Voltage | 12-40VDC |
| Accuracy | +/-0.5% |
| Usage/Application | Temperature Measurement |
| Current | 4-20 mA |
Keshav Trehan (Manager)
Dinteck
1st Floor, House No 21, Main Market, Moti Nagar
New Delhi - 110015, Delhi, India